ATRAKCJE W OKOLICY

OSTOJA CZAROWNIC znajduje się w spokojnej okolicy i jest doskonałym miejscem wypadowym do znajdujących się w pobliżu atrakcji, a także miejscem do uprawiania turystyki aktywnej – kajakowej, pieszej czy też rowerowej. Poniżej prezentujemy kilka wybranych miejscowości oraz atrakcji, do których warto się wybrać.

 

Kielce

Kielce – położone nad rzeką Silnicą Kielce są stolicą województwa świętokrzyskiego. Pierwsza osada powstała tu w XI wieku. Do XVIII wieku Kielce były własnością prywatną biskupów krakowskich. Dynamiczny rozwój miasta notuje się w XVI i XVII wieku w związku z intensywną eksploatacją rud miedzi, żelaza i ołowiu. Kielce obfitują w liczne atrakcje turystyczne, a jedną z najważniejszych jest Pałac Biskupów Krakowskich ‒ okazała rezydencja z epoki Wazów, siedziba Muzeum Narodowego, w którym mieści się m.in. galeria polskiego malarstwa i sztuki złotniczej. Na jego tyłach urządzono ozdobny ogród włoski. Warto również obejrzeć jedyne w swoim rodzaju Muzeum Zabawek i Zabawy, posiadające w swych zbiorach około 30 tys. eksponatów. Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół p.w. św. Wojciecha, pierwotnie drewniany, ufundowany na przełomie XI i XII stulecia w miejscu najstarszej osady, w którym prawdopodobnie głosił kazania św. Wojciech. W jego wnętrzu wiszą XIX-wieczne obrazy autorstwa Jana Styki. Na uwagę turystów zasługują również: Bazylika katedralna p.w. Wniebowzięcia NMP, Pałacyk Zielińskiego, zespół klasztorny bernardynów na wzgórzu Karczówka, czy modrzewiowy Dworek Laszczyków ‒ ostatni zachowany obiekt z XVIII-wiecznej drewnianej zabudowy miasta. Na terenie miasta znajdują się również rezerwaty ukazujące bogatą historię geologiczną regionu: Kadzielnia, Karczówka, Rezerwat Skalny im. Jana Czarnockiego na Ślichowicach oraz Wietrzna, gdzie funkcjonuje nowoczesne Centrum Geoedukacji, w którym można przeżyć niesamowitą podróż do centrum ziemi w specjalnej interaktywnej kapsule 5D.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Szydłów

Szydłów – Szydłów to jeden z najpiękniejszych średniowiecznych zespołów obronnych. Wygląd miasta jest zasługą Kazimierza Wielkiego, który otoczył go potężnymi murami i zmienił w twierdzę. W świetnym stanie zachowały się cztery odcinki murów o długości około 700 metrów. Do miasta wjeżdżało się kiedyś bramami. Jedyną zachowaną do dziś jest tzw. Brama Krakowska. Najważniejszym obiektem w królewskim mieście był zamek zbudowany z kamienia. Ten ufundowany przez Władysława Jagiełłę można oglądać do dziś. Każdy zasiąść może na tronie i poczuć się jak władca. Funkcjonujące tu Muzeum Zamków Królewskich mieści się w tzw. Skarbczyku, który jest częścią zamku. Zobaczyć w nim można makiety zamków, w tym m.in.: dwie makiety z Szydłowa, cesarski kompleks w Akwizgranie, pałac Wielkich Mistrzów w Malborku czy Wawel w Krakowie, a także realistyczne figury znanych postaci żyjących na przełomie XIV i XV wieku, wykonane w skali 1:1- Zawiszy Czarnego, wójta średniowiecznego Szydłowa, króla Władysława Jagiełło a także króla Kazimierza Wielkiego. A wszystko to wzbogacone warstwą multimedialną, dzięki której można wirtualnie napalić w kominku, aby ogrzać komnatę przed przybyciem króla, przynieść wino na wieczorną ucztę czy też wziąć udział w turnieju rycerskim. Całość uzupełniona została o ekspozycje artefaktów odkrytych podczas eksploracji archeologicznych szydłowskiego zamku, m.in.: monet, narzędzi, elementów ubioru i uzbrojenia, kafli oraz naczyń ceramicznych.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Wieś Nida

Nida – wieś leżąca w gminie Morawica wzdłuż rzeki Czarnej Nidy. W średniowieczu Nida należała do krakowskich biskupów. W 1845 roku we wsi były 54 gospodarstwa i niewielka drewniana kaplica, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1834 roku. Obecnie, znajdująca się w środku wsi kaplica należy do parafii w Brzezinach i jest pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jest orientowana i ma plan prostokąta o wymiarach ok. 3.5 na 7.5 metra. Wnętrze kaplicy nakrywa belkowany strop, a całość budowli – dwuspadowy, gontowy dach.

Chmielnik

Chmielnik – nazwa miasta wiąże się ściśle z uprawą chmielu używanego do produkcji piwa. Pierwsze wzmianki o miejscowości wiążą się z potężną, choć przegraną bitwą stoczoną w 1241 r. przez rycerstwo polskie z Tatarami. Na przełomie XVI i XVII w. Chmielnik był jednym z ważniejszych centrów polskiego kalwinizmu. Spacerując po mieście, warto zwrócić uwagę na zabytkowy XVI-wieczny układ urbanistyczny z dużym rynkiem oraz zabudowę starówki, m.in. na okazałą kamienicę, w której gościł niegdyś Józef Piłsudski. Do najstarszych budynków Chmielnika należy kościół pw. św. Trójcy, prawdopodobnie miejsce pochówku fundatora miasta. W XVI w. pełnił on funkcję protestanckiego zboru, a później był siedzibą synodów różnowierczych. Pamiątką po żydowskiej społeczności Chmielnika jest zrewitalizowana synagoga wzniesiona w 1634 r. Obecnie stanowi ona centrum kultury żydowskiej województwa świętokrzyskiego i jest siedzibą Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Brzezinach – na początku był to drewniany kościół, ale gdy zaczął się rozpadać, w 1640 r. proboszcz ks. Wojciech Miszkowicz podjął decyzję o budowie murowanej świątyni. Bp krakowski Andrzej Trzebnicki konsekrował ją 8 września 1675 r. W 1870 r. kościół został rozbudowany. Główna nawa została przedłużona ku zachodowi. Dobudowano także nawy, wieżę i dzwonnicę. W głównym ołtarzu umieszczony jest Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach

Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach – to jedyny tego typu ośrodek w Polsce, prezentujący tradycje i dzieje garncarstwa ludowego. Wystawa składa się z dwóch części: ekspozycyjnej i warsztatowej. Cześć pierwsza prezentuje piękno wyrobów glinianych produkowanych w Chałupkach, dzieła mistrzów garncarskich specjalizujących się w ceramice figuralnej. W drugiej części podziwiać można autentyczny, dwukomorowy piec garncarski oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji. 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

 

Zamek W Chęcinach

Zamek w Chęcinach – górujący nad Chęcinami zamek królewski wzniesiony został na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m n.p.m.) na przełomie XIII i XVI wieku. Władysław Łokietek uczynił chęcińską twierdzę centrum władzy gospodarczej, militarnej oraz politycznej. Po śmierci króla pieczę nad zamkiem objął Kazimierz Wielki, który sprawił, że forteca była nie do zdobycia przez 250 lat. Dzięki przeprowadzonym w ostatnich latach pracom rewitalizacyjnym, turyści mogą zwiedzić zamkowy skarbiec, wewnętrzną część budowli oraz wejść na dwie wieże, z których rozciąga się widok na panoramę województwa świętokrzyskiego. Podobno przy sprzyjającej aurze widoczne są nawet wierzchołki polskich Tatr. 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu – obiekt, gdzie młodzież i dzieci mogą przeprowadzać badania naukowe poznając nauki przyrodnicze, fizykę i chemię. Eksponaty interaktywne znajdują się wewnątrz, ale też na zewnątrz budynku w Ogrodzie Zdarzeń. Odwiedzające Centrum rodziny spędzą nie tylko miło, ale i aktywnie czas, rozwiązując zagadki logiczne. Interaktywna wystawa, z eksponatami typu „hands on” czyli „na wyciągnięcie ręki”, pomaga zrozumieć to, co na pozór trudne i niezrozumiałe.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Jaskinia Raj k. Chęcin

Jaskinia Raj k. Chęcin – to najpiękniejsza jaskinia krasowa regionu – prawdziwy „raj” dla naszej wyobraźni. Zwiedzanie rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowano wystawę muzealną przedstawiającą geologię, historię i znaleziska archeologiczne oraz paleontologiczne wydobyte podczas eksploatacji jaskini przez ekipy naukowców. W dalszej części odwiedzić można Komorę Wstępną, Komorę Złomisk oraz Salę Kolumnową i Stalaktytową, w której światła lamp wydobywają z mroku tysiące stalaktytów i zaskakujące swym kształtem stalagmity.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Park Etnograficzny w Tokarni

Park Etnograficzny w Tokarni – w malowniczo położonym w zakolu Czarnej Nidy skansenie zgromadzono najcenniejsze zabytki XVIII/XIX-wiecznego budownictwa drewnianego regionu świętokrzyskiego. By ułatwić zwiedzanie zabytki zostały podzielone na sektory budownictwa małomiasteczkowego, wyżynnego, dworsko-folwarcznego, świętokrzyskiego i terenów lessowych. Dzięki temu możliwe jest poznanie realiów dawnego wiejskiego życia, jak również jego przemysłu i rzemiosła. Do najciekawszych należą dwór z Suchedniowa z 1856 r., kościół z Rogowa z 1761 r. z wyposażeniem wnętrza oraz bogatą polichromią, spichlerz ze Złotej z 1719 r., Chałupa z Rokitna z 1805 r. czy też wiatrak z Grzmucina.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Zamek Rycerski w Sobkowie

Zamek Rycerski w Sobkowie – fortalicja to ciekawy przykład zabezpieczenia XVI-wiecznej posiadłości szlacheckiej. Z wzniesionego przez Stanisława Sobka w latach 1560-1570 kompleksu dworskiego do dziś dnia zachowały się pozostałości murów, trzy baszty, ruiny pałacu oraz zabudowania gospodarcze. Obecnie znajdują się tu pokoje gościnne, czynna jest restauracja, można także skorzystać z przejażdżek konnych i bryczkami oraz popływać gondolą po rzece Nidzie.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

ZOO Leśne Zacisze w Lisowie

ZOO Leśne Zacisze w Lisowie – jedyne w regionie świętokrzyskim prywatne ZOO mieści się w miejscowości Lisów, na malowniczo położonym terenie otoczonym lasem. Miejsce otrzymało status ogrodu zoologicznego w 2016 roku i stanowi obecnie azyl dla 90 gatunków zwierząt z 6 kontynentów.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Kino za Rogiem w Morawicy

Kino za Rogiem w Morawicy – Kino wyposażone jest w nowoczesny sprzęt audio JBL oraz rzutnik 4K, dzięki czemu jakość dźwięku i obrazu dostarczą widzom niesamowitych wrażeń. Sala kinowa jest kameralna i przytulna. Planowe kinowe projekcje odbywają się w piątki, soboty i niedziele. Kino za Rogiem w Morawicy oferuje rezerwację seansu na życzenie. Jest to wspaniała możliwość wynajęcia sali kinowej na wyłączność. Cena biletu to 5 zł.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

KRYTA PŁYWALNIA „KORAL” ​

Kryta Pływalnia „Koral” – jest jednym z najnowocześniejszych kompleksów basenowych znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego. Pływalnia posiada basen sportowy oraz rekreacyjny z biczami wodnymi. Ponadto „KORAL” dysponuje zjazd 65-metrową zjeżdżalnią rurową, jacuzzi, jacuzzi z solanką w grocie solnej, suchą sauną oraz brodzikiem dla dzieci. Pływalnia jest czynna przez 7 dni w tygodniu od godziny 6.00 do 22.00

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Zespół Pałacowy w Kurozwękach

W pierwotnym założeniu pałac w Kurozwękach był warownią, którą wzniesiono pod koniec XIV stulecia. Obecnie kompleks znajduje się w rękach prywatnych i jest atrakcją turystyczną. Zwiedzając obiekt, warto zwrócić uwagę na jego fasadę ozdobioną rokokowymi ornamentami z herbami rodu Rawiczów oraz Sołtysików. Dla turystów dostępne są podziemia z dawną winiarnią, dziedziniec, sala balowa z tarasem oraz kaplica. Niepowtarzalną atrakcją kurozwęckiego kompleksu jest jedna z największych w Europie hodowli bizonów amerykańskich, które można podziwiać przez lornetkę lub z bliska podczas przejażdżki wozem „safari bizon”. W Kurozwękach znajduje się również mini zoo, plac zabaw, boiska do gier plenerowych, zjeżdżalnia linowa oraz restauracja. Od połowy lipca do połowy października niepowtarzalne wrażenia gwarantuje spacer po labiryncie. Warto dodać, że turyści mają możliwość wynajęcia noclegu w pałacowych wnętrzach.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Święty Krzyż

Święty Krzyż, zwany Łyścem lub Łysą Górą, jest miejscem przechowywania relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które przyczyniły się do powstania sanktuarium i stały się celem dla licznych pielgrzymów i pokutników. Relikwie podarował klasztorowi królewicz węgierski Emeryk ‒ syn Stefana I, który miał przebywać w Polsce na zaproszenie Bolesława Chrobrego. Złożone są w Kaplicy Oleśnickich zwanej też Kaplicą Relikwii Krzyża Świętego. Na jej sklepieniu i ścianach widnieją malowidła przedstawiające apostołów i sceny związane z relikwiami. Na terenie zespołu klasztornego znajdują się udostępnione do zwiedzania: Krypta Jeremiego Wiśniowieckiego oraz Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, które mieści się w trzech salach zachodniego skrzydła zabudowań. Wystawy muzealne prezentują m.in. pradzieje Łysej Góry i historię klasztoru. Nad całością kompleksu wznosi się odbudowana wieża z tarasem widokowym, z którego podziwiać można piękną panoramę okolicy.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Park Miniatur i Rozrywki SABAT KRAJNO

Park Miniatur i Rozrywki SABAT KRAJNO – To całoroczny rodzinny obiekt edukacyjno-rozrywkowy oferujący moc atrakcji. Znajdującą się tu Aleję Miniatur „Wonderful World” tworzą miniatury najsłynniejszych budowli świata oraz niezwykłych stworzonych przez naturę miejsc, jak: Bazylika Świętego Piotra, Krzywa Wieża, Piramida Cheopsa, wodospad Niagara, wulkan Etna, Statua Wolności czy też wieże World Trade Center. Większość eksponatów wykonano w skali 1:25, wyjątek stanowi Bazylika św. Piotra w skali 1:13. Na odwiedzających czeka także Park Rozrywki, Kino 6D, Lunapark oraz Park Linowy. Zimą natomiast funkcjonuje stok narciarski z czterema trasami zjazdowymi, wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską. Sercem ośrodka jest restauracja „Magia Sabatu” gwarantująca dobrą kuchnię. 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Kompleks Świętokrzyska Polana w Chrustach k. Zagnańska

W Kompleksie Świętokrzyska Polana na gości czeka wiele wyjątkowych atrakcji, a wśród nich: Oceanika z akwariami i najbogatszą wystawą zwierząt wodnych i ryb z całego świata, Kraina Zabawy z wielkimi dmuchańcami, zjeżdżalniami, karuzelą i parkiem linowym, Park Miniatur Świętokrzysko z najważniejszymi zabytkami architektury regionu z okresu ich świetności w skali 1:20. Dzieci z pewnością polubią Brzozową Zagrodę, w której czekają króliki, świnki wietnamskie, owce miniaturki i pawie. Świętokrzyska Polana posiada bardzo bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do grup szkolnych. Do Kompleksu należy również Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Polanika wyposażony w innowacyjny sprzęt i oferujący usługi rehabilitacyjne na wysokim poziomie.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Dąb Bartek w Bartkowie k. Zagnańska

Dąb Bartek to jeden z najstarszych w Polsce dębów. Mierzy 30 m wysokości, jego obwód to 9,85 m, a korona liczy około 40 m. Z uwagi na spróchniały pień trudno oszacować jego dokładny wiek. Według dendrologów szacowany jest na 645–670 lat. Legendy podają, iż w cieniu tego monumentalnego dębu odpoczywali tacy wielcy królowie, jak Kazimierz Wielki i Jan III Sobieski. Ważne jest to, że Bartek jest drzewem wciąż żywym i symbolizuje siłę i wytrwałość. Tuż obok zobaczyć można młody dąb – „syna Bartka” – posadzony w 1966 roku podczas obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie

Klasztor w Jędrzejowie jest najstarszym kompleksem cysterskim w Polsce, ufundowanym w 1140 roku przez Jakuba Jaksę, późniejszego biskupa gnieźnieńskiego oraz jego brata Klemensa. To na ich zaproszenie, do osady zwanej wówczas Brzeźnica, z francuskiego Morimondu przybyli pierwsi zakonnicy. Po lewej stronie od klasztornego wejścia zachowała się pochodząca z 1118 roku wieża, która należy do najstarszych zabytków architektury romańskiej w kraju. W specjalnie wzniesionej przez zakonników XVII-wiecznej bocznej kaplicy kościoła mieści się Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, który w jędrzejowskim klasztorze spędził ostatnie lata swojego życia. W świątyni znajdują się doskonale zachowane, bogato zdobione organy pochodzące z XVIII w., którym zastosowane unikatowe rozwiązania techniczne nadają niepowtarzalnego brzmienia.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

©2023 Ostoja Czarownic

Scroll to Top