Trasy SPływów

Trasy spływów z Ostoją Czarownic

Rzeki Czarna Nida, Biała Nida oraz Nida czarują swym pięknem i są idealnymi rzekami do organizacji spływów kajakowych. Meandrujące wśród wzgórz, lasów i łąk rzeki, które prawie na całej długości zachowały naturalny charakter, stanowią niezwykle atrakcyjny szlak kajakowy dla turystów. Rzeki nie wymagają specjalnego przygotowania fizycznego. Pływanie po nich nie jest zbyt trudne. Z tras krótszych lub dłuższych, w zależności od kondycji i wytrzymałości, korzystać mogą rodziny z dziećmi, a także seniorzy.

Proponujemy trasy przez nas obsługiwane. Istnieje także możliwość ustalenia indywidualnych tras zgodnie z Waszymi wytycznymi. Realizujemy spływy codziennie od poniedziałku do niedzieli. Skontaktujcie się z nami telefonicznie lub mailowo, wybierzcie dogodny termin, ustalcie szczegóły. Na starcie czeka już przygotowany sprzęt. Dobieramy kapoki, udzielamy wskazówek dotyczących trasy. Na mecie spływu dzwonicie, że dopłynęliście i odbieramy kierowców. W Ostoi Czarownic, po spływie, możecie się posilić. Prócz food trucka z pysznym jedzeniem, istnieje możliwość zorganizowania ogniska. Do dyspozycji są ławy, stoły, zadaszona wiata.

Trasa nr 1.
Morawica – Ostoja Czarownic (Nida) – Ostrów
⦁ trasa łatwa (dla początkujących, dla rodzin z dziećmi)
⦁ czas płynięcia – 3-4 godziny
Start spływu koło muszli koncertowej w Morawicy. Koniec trasy w Ostrowie przy moście. Uczestnicy spływu przybywają pod muszlę koncertową, a sami kierowcy udają się do Ostoi Czarownic w Nidzie, gdzie pozostawiają auta i skąd przewiezieni zostają na miejsce startu spływu. Po zakończeniu spływu, tylko kierowcy przewożeni są do Ostoi Czarownic.

Trasa nr 2.
Ostoja Czarownic (Nida) – Ostrów – Wolica (stary młyn)
⦁ trasa łatwa (dla początkujących, dla rodzin z dziećmi)
⦁ czas płynięcia – 2 godziny
Start spływu w Nidzie w Ostoi Czarownic. Koniec trasy w Wolicy przy starym młynie. Uczestnicy spływu przybywają do Ostoi Czarownic w Nidzie, gdzie pozostawiają auta i skąd rozpoczyna się spływ. Po zakończeniu spływu, tylko kierowcy przewożeni są do Ostoi Czarownic.

Trasa nr 3.
Ostoja Czarownic (Nida) – Wolica (przenoska przy młynie) – Tokarnia (most na starej E-7)
⦁ trasa łatwa (dla początkujących, dla rodzin z dziećmi)
⦁ czas płynięcia – 3-4 godziny
Start spływu w Nidzie w Ostoi Czarownic. Koniec trasy w Tokarni, za mostem na starej drodze E-7. Po trasie w Wolicy przy starym młynie przenoska kajaków ok. 50 m. Uczestnicy spływu przybywają do Ostoi Czarownic w Nidzie, gdzie pozostawiają auta i skąd rozpoczyna się spływ. Po zakończeniu spływu, tylko kierowcy przewożeni są do Ostoi Czarownic.



Spływy kajakowe to, w ostatnich latach, jedna z najbardziej popularnych form spędzania wolnego czasu, a przy tym jest stosunkowo bezpiecznym sposobem obcowania z naturą. Oczywiście należy pamiętać, iż woda to jeden z żywiołów, i należy zachować szczególną ostrożność. Poniżej przedstawiamy dekalog kajakarza – czyli kilka porad i zasad jak zachować się na kajaku i co zabrać ze sobą na spływ kajakowy.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na wodzie:


1. NIE SPIESZ SIĘ!
Postaraj się zaplanować trasę spływu zaplanuj wcześniej i dostosować ją do umiejętności swoich i towarzyszących Ci osób. Pamiętaj, aby płynąć w tempie najsłabszych i najmniej doświadczonych uczestników wycieczki.
2. UWAŻAJ NA POGODĘ!
Nie wyruszaj na szlak podczas silnego wiatru lub deszczu. Podczas spływu na bieżąco obserwuj zmiany pogody.
3. BEZPIECZEŃSTWO!

Niezależnie od umiejętności pływackich zawsze noś na sobie kamizelkę asekuracyjną.
4. DOBRY START I ZAKOŃCZENIE!
Do kajaka wsiadaj, gdy jest ustawiony dziobem w górę rzeki, a do brzegu dobijaj zawsze pod prąd. Korzystanie z asekuracji innych osób przy wsiadaniu i wysiadaniu z kajaka jest na spływach czymś naturalnym.
5. PRZEWIDUJ NIEBEZPIECZNE SYTUACJE!
Płynąc po rzece, zwracaj uwagę na zmarszczki, fale i wiry w jej nurcie. Mogą to być sygnały, świadczące o podwodnych przeszkodach, grożących wywróceniem kajaka. Uważaj też na bystrza, nisko zwieszające się nad wodą gałęzie, niskie mostki oraz zwalone drzewa.
6. KAJAK JEST WYWROTNY!
Nigdy nie wykonuj w kajaku gwałtownych ruchów ani nie napływaj, nawet dla żartu, na kajaki innych uczestników spływów. Po wywrotce na głębokiej wodzie holuj kajak do brzegu, nie odwracając go.
7. NIE WYRUSZAJ SAMOTNIE NA SPŁYW!
Ważne jest, aby w razie wypadku był koło Ciebie ktoś, kto udzieli Ci pomocy, lub ją wezwie.
8. ŁĄCZNOŚĆ!
Miej przy sobie zabezpieczony przed wodą telefon komórkowy z wpisanymi numerami służb ratunkowych, działających w danym rejonie. Pamiętaj, że na wielu odcinkach szlaków częste są problemy z zasięgiem.
9. TRZEŹWY UMYSŁ!
Nigdy nie spożywaj alkoholu i innych środków odurzających podczas spływu. Jest to przestępstwo i stanowi poważne narażenie bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników spływu.
10. SZANUJ PRZYRODĘ!
Dbaj o środowisko, w którym się znajdujesz, nie hałasuj, nie niszcz roślinności nadbrzeżnej i nie pozostawiaj po sobie śmieci.

Co zabrać na spływ kajakowy:
– wodoodporny worek, do którego schować można wszystkie rzeczy i nie martwić się o zalanie czegokolwiek. Warto również posiadać wodoodporne etui na telefon,
– ubranie na zmianę, bo może się zdarzyć, że wylądujesz w wodzie,
– kurtka przeciwdeszczowa, na wypadek niespodziewanego deszczu,
– buty, w których w każdej chwili wejdziesz do wody,
– prowiant i napoje, bo spływ kajakowy to aktywność fizyczna i będziecie tego potrzebować,
– apteczka z podstawowym wyposażeniem takim jak bandaż, plastry czy środek dezynfekujący,
– środek na owady, komary, kleszcze, itp.,
– krem z filtrem i czapki/kapelusze na głowę,
– worek na śmieci.

©2023 Ostoja Czarownic

Scroll to Top